Helsingin sanomat OP-PohjolaElisa HOK-Elanto Holday InnAccenture Bob Helsinki

Kaikki esitykset

a

Art goes Kapakka
Torstai 19.8. - lauantai 28.8.
Anna taiteen tulla lähelle!
Agnius Jankevičius: Two Poor Romanians, Speaking LT
Torstai 19.8. klo 18 ja perjantai 20.8. klo 18
Musta komedia eurooppalaisesta suvaitsemattomuudesta ja sosiaalisesta eriarvoisuudesta.
Avajaisklubi
Perjantai 20.8. klo 20 - 03:30
Juhlaviikkojen uusi avajaisklubi valtaa Vanhan ylioppilastalon! Mukana muun muassa Bonobo feat. Andreya Triana, Kira Kira, sekä Avanti! ja Teemu Korpipää.
Amparo Sánchez
Lauantai 21.8. klo 19
Espanjalainen artisti tulkitsee maailmanmusiikkia americanamausteilla.
Andrey Moguchy: The Gardeners
Tiistai 24.8. klo 20 ja keskiviikko 25.8. klo 20
Kansainvälisesti palkitun ohjaajan esitys luo uutta teatterin perintöä.
Anne Teresa De Keersmaeker, Jérôme Bel & Ictus: 3Abschied
Sunnuntai 5.9. klo 15
Kaksi omaperäistä taiteilijaa löysivät toisensa Gustav Mahlerin musiikin kautta.

c

Caetano Veloso
Tiistai 3.8. klo 20
Brasilian tunnetuin laulaja-lauluntekijä on aikamme suurimpia kulttuuri-ikoneja.
Loppuunmyyty
Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers
Maanantai 23.8. klo 19
Viihde ja virtuositeetti kohtaavat, kun lavalle nousee Kuuban jazzlegenda.
Circo Aereo: Ro-pu
6 esitystä alkaen torstai 26.8.
Visuaalisesti täyteläisessä uuden sirkuksen esityksessä on tanssia korkeuksissa ja lentämisen halua.
Carl Knif: Hologram Walls
Torstai 2.9. - sunnuntai 5.9.
Juhlaviikkojen tilausteos noudattaa runon ja unen muotoa.
Chisu, Anna Puu
Perjantai 3.9. klo 19 ja lauantai 4.9. klo 19
Suomen naispoppareiden kärkikaksikko puhaltaa Huvilan täyteen herkkyyttä ja voimaa.

d

Deborah Hay: Lightening
7 esitystä alkaen perjantai 20.8.
Amerikkalaisen nykytanssin elävä legenda luo uuden teoksensa Suomessa.

e

European theatre collective: Emigrant Hotel (ensi-ilta)
Torstai 26.8. klo 18 ja tiistai 31.8. klo 18
Esitys kokoaa palapelinomaisesti yhteen yksitoista kertomusta erimaalaisilta kirjailijoilta.
Elävien runoilijoiden ilta
Sunnuntai 29.8. klo 19
Vuoden odotetuin runotapahtuma yllättää uudistuneella ohjelmistollaan. Ilta on omistettu arvostetuille oman tiensä kulkijoille.
Enda Walsh: Penelope
Keskiviikko 1.9. - torstai 2.9.
Irlantilaisen näyttämötaiteen parhaimmisto tulkitsee Odysseuksen vaimon tarinan.

f

Flow Festival Suvilahdessa
Keskiviikko 11.8.perjantai 13.8. - sunnuntai 15.8.
Elokuussa seitsemännen kerran järjestettävä Flow Festival esittelee kiinnostavinta urbaania musiikkia kautta linjan.
Finnish case
Torstai 26.8. - tiistai 31.8.
Katselmus suomalaisen teatterin kärkiproduktioihin.

g

Grzegorz Jarzyna: No matter how hard we tried
Torstai 19.8. klo 20 ja perjantai 20.8. klo 20
Kansainvälinen esitys loihtii hurjia puheenvuoroja eurooppalaistumisen traumoista.
Gintersdorfer/Klaßen: Othello c’est qui
Maanantai 23.8. - keskiviikko 25.8.
Saksalainen taiteilijaduo luo afrikkalaissyntyisen ja suomalaisen näyttelijän välille dialogin.
Grupo de Rua, Bruno Beltrão: H3
Tiistai 31.8. - torstai 2.9.
Brasilialainen koreografilupaus luo hiphopista katu-uskottavaa nykytanssia.

h

Helsingin kamarikuoro & Uusinta
Lauantai 21.8. klo 19:30
Leoš Janáčekin sadunomainen maailma kuvastuu Beat Furrerin urbaanin pirstoutuneissa äänipinnoissa.
Huonosti käyttäytyvä ilta
Keskiviikko 1.9. klo 20
Tunne ja tiede kietoutuvat huimaavaksi kokemukseksi, kun Erik Satien musiikki ja kirjoitukset kohtaavat Jacques Roubaud'n runouden.

i

Icelandic Love Corporation: Tight
Perjantai 20.8. - maanantai 4.10.
Kolmen islantilaisen ryhmä tekee värikästä ja monimuotoista taidetta.
Isaac Julien: Ten Thousand Waves
Lauantai 21.8. - sunnuntai 10.10.
Massiivinen, yhdeksällä valkokankaalla yhtäaikaisesti esitettävä eeppinen kudelma Kiinan historiaa ja tätä päivää.
Isaac Julien -elokuvia
Maanantai 23.8. klo 18 ja klo 19
Kaksi kuvataiteilijan elokuvaa erikoisnäytöksinä Orionissa.

j

Jevgeni Kissin
Lauantai 14.8. klo 19:30
Uransa huipulla oleva pianisti soittaa Juhlaviikoilla.
Jacques Tati
Keskiviikko 25.8. - lauantai 18.9.
Ranskalaisohjaajan retrospektiivissa mukana myös restauroituja versioita klassikoista sekä lyhytelokuvia.
Jälleen soittaa Dallapé
Tiistai 31.8. klo 19
Uudistunut orkesteri tekee kunniaa alkuperäiselle Dallapélle.
Loppuunvarattu
Jälkilöylyt - Elämä taideteoksena
Tiistai 7.9. - torstai 9.9.
Pekka Himasen maksuton luentosarja Helsingin yliopiston juhlasalissa tiistaista torstaihin tällä viikolla. Ilmoittaudu mukaan nyt!

k

Kinopiha
Perjantai 20.8. - lauantai 21.8.
Tule nauttimaan elokuvista elokuun yössä!
Kuss Quartett
Sunnuntai 22.8. klo 19:30
Kvartetin soinnissa kaikuu niin Berliinin klasariklubien dynaaminen roso kuin suurten konserttisalien loisto.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla I
Tiistai 24.8. klo 17:30
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä. Konserttien aluksi kuullaan musiikin ystävien suhteesta klassiseen musiikkiin.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla II
Keskiviikko 25.8. klo 17:30
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä. Konserttien aluksi kuullaan musiikin ystävien suhteesta klassiseen musiikkiin.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla Taiteiden yönä
Perjantai 27.8. - perjantai 27.8.
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä Taiteiden yönä kolmessa konsertissa.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla III
Maanantai 30.8. klo 17:30
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä. Konserttien aluksi kuullaan musiikin ystävien suhteesta klassiseen musiikkiin.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla IV
Keskiviikko 1.9. klo 17:30
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä. Konserttien aluksi kuullaan musiikin ystävien suhteesta klassiseen musiikkiin.
Kimmo Pohjonen Kluster & DakhaBrakha
Keskiviikko 1.9. klo 19
Shamaanien kohtaaminen Huvilassa.
Keller Quartett
Keskiviikko 1.9. klo 19:30
Menneisyys kohtaa nykyhetken rohkean oivaltavassa ohjelmassa.
Kamarimusiikkia kaupungintalolla V
Torstai 2.9. klo 17:30
Pohjola Pankin Taidesäätiön arvosoittimet soivat nuorten muusikoiden käsissä. Konserttien aluksi kuullaan musiikin ystävien suhteesta klassiseen musiikkiin.
Kuuma Ankanpoikanen: Likinäköinen prinsessa ja muita kehyskertomuksia
Perjantai 3.9. - sunnuntai 5.9.
Nukketeatterissa taidenäyttelyn hahmot ponkaisevat ulos maalauksista ja alkavat elää.

l

Lisa Nilsson
Perjantai 20.8. klo 19
Koko illan konsertissa soi huippuvokalistin paras tuotanto.
Luchino Visconti
Tiistai 24.8. - sunnuntai 26.9.
Juhlaviikot esittää italialaismestarin tuotannon kokonaisuudessaan.
Les Colporteurs: Le fil sous la neige
10 esitystä alkaen keskiviikko 25.8.
Ranskalaisryhmän seitsemän nuorallatanssijaa uhmaa painovoimaa.
Lähtekäämme metsään - konsertti kaikenikäisille lapsille
Sunnuntai 29.8. klo 16
Lastenlaulun juhlavuoden kunniaksi Huvilassa seikkaillaan eri aikakausien sävelissä.
Loppuunvarattu
les ballets C de la B, Alain Platel: Out of Context – for Pina
Sunnuntai 29.8. klo 19 ja maanantai 30.8. klo 19
Maailmankuulu koreografi riisuu liikkeen päältä ylimääräisen.
Loops - A Portrait of Steve Reich / Ictus
Sunnuntai 5.9. klo 19
Belgialainen nykymusiikkiyhtye luo aikamme merkittävimpiin kuuluvan säveltäjän töistä hypnoottisen äänimaiseman.

m

Magdalena Kožená, Private Musicke
Perjantai 20.8. klo 19:30
Yksi aikamme hohdokkaimmista laulajatähdistä tekee Suomi-debyyttinsä.
Media Facades 2010 Helsinki
Perjantai 27.8. - sunnuntai 5.9.
Vuorovaikutteisia teoksia, projisointeja, klubeja, työpajoja - mediataide tulee kaupunkitilaan.
Martha Wainwright Sings Piaf
Maanantai 30.8. klo 19
Kanadalainen laulajatar on luonut omannäköisensä tribuutin Pariisin varpuselle.
Loppuunvarattu
Mayra Andrade
Torstai 2.9. klo 19
Kap Verden uusi ääni soi vaikutteista rikkaana.
Loppuunvarattu

n

New International Encounter: Everything Falls Apart
Sunnuntai 29.8. - maanantai 30.8.
Kaksi paremman elämän toivossa Englantiin salakuljetettua poikaa tavoittelee oikeutta hinnalla millä hyvänsä.

p

Paula Koivuniemi: Rakkaudesta
Tiistai 24.8. klo 19
Oma tähtemme herkistyy laulamaan riipaiseva rakkauslauluja.
Psilicone Theatre: Mrs. STRANGLED AND Mr. SHOT
Tiistai 24.8. klo 20 ja keskiviikko 25.8. klo 20
Audiovisuaalisen rikostarinan pääosassa ovat miniatyyriset silikoninuket, Rouva Kuristettu ja Herra Ammuttu.
Peter von Bagh: Mikko Niskanen - ohjaaja matkalla ihmiseksi
Lauantai 28.8. klo 14
Peter von Baghin uusi dokumentti Mikko Niskasen elämästä.

r

Runokuu
Torstai 26.8. - keskiviikko 1.9.
Lumoudu runosta täydenkuun aikaan!

s

Suomalainen barokkiorkesteri: Soitto kotiin
Lauantai 21.8. - sunnuntai 5.9.
Suomalaiset huippusoittajat esiintyvät olohuoneissamme.
Sibelius: 7 sinfoniaa I
Maanantai 23.8. klo 19:30
Merkittävimmän säveltäjämme sinfoninen elämäntyö salissa, jossa kuusi sinfonioista kantaesitettiin.
Sibelius: 7 sinfoniaa II
Tiistai 24.8. klo 19:30
Merkittävimmän säveltäjämme sinfoninen elämäntyö salissa, jossa kuusi sinfonioista kantaesitettiin.
Staff Benda Bilili
Keskiviikko 25.8. klo 19
Kongolaisten katusoittajien groove liikuttaa, valloittaa ja hypnotisoi.
John Storgårds & HKO: Schumann & Zender
Keskiviikko 25.8. klo 19:30
Saksalaisen nykysäveltäjän orkesterifantasia rinnastuu romantiikan mestarin harvoin kuultuun suureen kuoroteokseen.
Sokraattinen sauna
Torstai 26.8. klo 17 - 20
Suomi hakee uutta suuntaa. On aika pysähtyä yhdeksi illaksi ja kysyä minne virta vie. Kuinka suunnitelma toteutuu?
Steve Riley & The Mamou Playboys
Torstai 26.8. klo 19
Cajun-musiikin keulakuva kunnioittaa lajin perinnettä mutta antaa sille modernin asun.
Santtu-Matias Rouvali & RSO
Torstai 26.8. klo 19:30
Nuori Santtu-Matias Rouvali johtaa huippusoittajiston stravinskymaiseen maisemaan.
Sibelius: 7 sinfoniaa III
Perjantai 27.8. klo 19:30
Merkittävimmän säveltäjämme sinfoninen elämäntyö salissa, jossa kuusi sinfonioista kantaesitettiin.
Shantel & Bucovina Club Orkestar AUTHENTIC Tour 2010
Lauantai 28.8. klo 19
Balkan-discon kruunaamaton kuningas tuo vihdoin Helsinkiin koko orkesterinsa.

t

Tim Etchells & Forced Entertainment: Void Story
Lauantai 21.8. - sunnuntai 22.8.
Kollaasinäytelmä maalaa synkän ja koomisen kuvan kulttuuristamme.
Tim Etchells & Victoria: That Night Follows Day
Lauantai 21.8. klo 20 ja sunnuntai 22.8. klo 20
Kuusitoista 8–14-vuotiasta haastaa yleisön näkemään aikuisen ja lapsen välisen suhteen ristiriitaisuudet.
The Bad Plus
Sunnuntai 22.8. klo 19
Amerikkalaistrio ammentaa monesta lähteestä, taiteellisuudesta tinkimättä.
The Very Best, Don Johnson Big Band
Perjantai 27.8. klo 19
Lontoolaiskollektiivin vastustamaton ghettopop on riehaannuttanut klubi- ja festarikansaa ympäri maailmaa.
Juha Luukkonen: Kahdeksan surmanluotia
Perjantai 27.8. klo 20 ja lauantai 28.8. klo 20
Lävistävän rehellinen esitys murheellisten laulujen maasta.
Tim Crouch: The Author
Keskiviikko 1.9. klo 18 ja torstai 2.9. klo 18
Teos houkuttelee näkemään käsikirjoitetun maailmamme kauhut raa’alla kuvastollaan.
Théâtre d'illusia: Saaban kuningatar
Perjantai 3.9. - sunnuntai 5.9.
Lavasteilla herkutteleva nukketeatteriesitys kertoo rauhaa vaalivasta hallitsijattaresta.

v

Viapori Jazz
Keskiviikko 25.8. - lauantai 28.8.
Kulttuurimme kauniissa sisääntuloportissa, Suomenlinnassa, soi sydämellä tehty, ennenkuulematon jazz jo kymmenettä kertaa.
Vesa Tapio Valo: 7 veljestä
Torstai 26.8. - lauantai 28.8.
Vesa Tapio Valo tarjoaa uudenlaisen näkemyksen Aleksis Kiven Seitsemään veljekseen.
Mikko Roiha: Vincent river (ensi-ilta)
Lauantai 28.8. klo 18 ja maanantai 30.8. klo 18
Näytelmä asenteiden murtumisesta ja muutoksesta - rakkaudesta, joka on otettu pois.
Viktoria Mullova: Bach
Torstai 2.9. klo 19:30
Maailmantähden paluu barokin mestareiden virvoittavien vetten ääreen.
Vladimir Jurowski & London Philharmonic Orchestra
Lauantai 4.9. klo 19:30
Suuri orkesteri, sen nuori johtaja ja häikäisevä viulisti.

w

Wunderbaum: Beertourist
Perjantai 20.8. - sunnuntai 22.8.
Fyysinen esitys lähestyy kapakkaklovneriaa, jossa Suomi-brändiäkään ei jätetä rauhaan.

z

Zimmermann & de Perrot: Chouf Ouchouf
Lauantai 21.8. - maanantai 23.8.
Vierailu peruutettu loukkaantumisen vuoksi.