Helsingin sanomat OP-PohjolaElisa HOK-Elanto Holday InnAccenture Bob Helsinki

Alla evenemang

Advance conserts

Caetano Veloso
Tisdag 3.8. kl 20
Brasiliens mest kända singer-songwriter är en av vår tids största kulturikoner.
Utsåld
Jevgenij Kissin
Lördag 14.8. kl 19:30
Kissin är känd för sitt virtuosa spel.

Klassisk musik

Jevgenij Kissin
Lördag 14.8. kl 19:30
Kissin är känd för sitt virtuosa spel.
Magdalena Kožená, Private Musicke
Fredag 20.8. kl 19:30
En av vår tids mest lysande sångstjärnor gör sin Finlandsdebut.
Finska Barockorkester: Hemkonserter
Lördag 21.8. - söndag 5.9.
Detta är äkta kammarmusik! Finländska toppmusiker uppträder i våra vardagsrum - och kamrar.
Helsingfors kammarkör & Uusinta
Lördag 21.8. kl 19:30
En kammarensemble och en kammarkör tar sig an sju verk av Janáček och Furrer med varierande besättning.
Kuss Quartett
Söndag 22.8. kl 19:30
Kvartettens klang ekar de klassiska Berlinklubbarnas sträva dynamik och de internationella konsertsalarnas glans.
Sibelius: 7 symfonier I
Måndag 23.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Kammarmusik på stadshuset I
Tisdag 24.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Sibelius: 7 symfonier II
Tisdag 24.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Kammarmusik på stadshuset II
Onsdag 25.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
John Storgårds & HSO: Schumann & Zender
Onsdag 25.8. kl 19:30
En orkesterfantasi av en tysk nutidstonsättare jämsides med ett sällan framfört körverk av en mästare från romantiken.
Santtu-Matias Rouvali & RSO
Torsdag 26.8. kl 19:30
Unge Santtu-Matias Rouvali dirigerar RSO:s toppmusiker.
Kammarmusik på stadshuset: Konstens natt
Fredag 27.8. - fredag 27.8.
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Sibelius: 7 symfonier III
Fredag 27.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Kammarmusik på stadshuset III
Måndag 30.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kammarmusik på stadshuset IV
Onsdag 1.9. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Keller Quartett
Onsdag 1.9. kl 19:30
Den samtida ungerska mästarens verk alternerar med Bachs immateriella tankevärld.
Kammarmusik på stadshuset V
Torsdag 2.9. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Viktoria Mullova: Bach
Torsdag 2.9. kl 19:30
Stilmedveten och ödmjuk återvänder världsstjärnan Mullova till barockmästarnas vederkvickande vatten.
Vladimir Jurowski & London Philharmonic Orchestra
Lördag 4.9. kl 19:30
En stor orkester men sin unge dirigent och en bländande violinist.
Loops - A Portrait of Steve Reich / Ictus
Söndag 5.9. kl 19
Den belgiska ensemblen för ny musik skapar ett hypnotiskt ljudlandskap.

Huvilatältet

Lisa Nilsson
Fredag 20.8. kl 19
Lisa Nilsson firar 20-år som artist med en skandinavisk jubileumsturné.
Amparo Sánchez
Lördag 21.8. kl 19
Världsmusik med americanakryddor.
The Bad Plus
Söndag 22.8. kl 19
Nirvana och David Bowie i jazzstil.
Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers
Måndag 23.8. kl 19
Här möts underhållning och virtuositet, då estraden intas av en kubansk jazzlegend.
Paula Koivuniemi: Rakkaudesta
Tisdag 24.8. kl 19
Paula Koivuniemi sjunger gripande kärlekssånger av Hassisen kone, Uniklubi, Hector och Juice.
Staff Benda Bilili
Onsdag 25.8. kl 19
En askungesaga ur det verkliga livet om poliodrabbade fattiga musiker som nått de internationella estraderna.
Steve Riley & The Mamou Playboys
Torsdag 26.8. kl 19
Cajunmusikens galjonsfigur hedrar genrens tradition men ger den en modern form.
The Very Best, Don Johnson Big Band
Fredag 27.8. kl 19
Londonkollektivets oemotståndliga ghetto-pop har entusiasmerat klubbar och festivaler världen runt.
Shantel & Bucovina Club Orkestar AUTHENTIC Tour 2010
Lördag 28.8. kl 19
Balkandiscons okrönte kung kommer till Helsingfors med sin orkester.
Lähtekäämme metsään - konsertti kaikenikäisille lapsille
Söndag 29.8. kl 16
Den första finska barnvisan spelades in på skiva för 80 år sedan. Jubileet till ära ges en hel konsert med barnmusik på finska.
Fullbokad
Martha Wainwright Sings Piaf
Måndag 30.8. kl 19
Den kanadensiska sångerskans mycket personliga hyllning till den lilla sparven från Paris.
Fullbokad
Igen spelar Dallapé
Tisdag 31.8. kl 19
Ledande inhemska musiker och sångare hedrar dansorkesterlegenden som grundades för 85 år sedan.
Fullbokad
Kimmo Pohjonen Kluster & DakhaBrakha
Onsdag 1.9. kl 19
Tältet fylls av kvinnlig energi från Ukraina. Med på scenen Finlands egen dragspelstrollkarl.
Mayra Andrade
Torsdag 2.9. kl 19
En ny röst från Kap Verde med rika influenser.
Fullbokad
Chisu, Anna Puu II
Fredag 3.9. kl 19 och lördag 4.9. kl 19
De finländska kvinnliga popparnas toppduo laddar tältet med känslighet och kraft.
Loops - A Portrait of Steve Reich / Ictus
Söndag 5.9. kl 19
Den belgiska ensemblen för ny musik skapar ett hypnotiskt ljudlandskap.

Teater, dans, cirkus

Agnius Jankevičius: Two Poor Romanians, Speaking LT
Torsdag 19.8. kl 18 och fredag 20.8. kl 18
En svart komedi om europeisk intolerans och social ojämlikhet.
Grzegorz Jarzyna: No matter how hard we tried
Torsdag 19.8. kl 20 och fredag 20.8. kl 20
Föreställningen låter olika generationer komma med sina vilda inlägg om europeiseringens trauman.
Deborah Hay: Lightening
7 föreställningar fr.o.m. fredag 20.8.
Den amerikanska dansikonen skapar ett nytt verk tillsammans med finländska dansare.
Wunderbaum: Beertourist
Fredag 20.8. - söndag 22.8.
En mycket fysisk föreställning som närmar sig grovt krogclowneri.
Zimmermann & de Perrot: Chouf Ouchouf
Lördag 21.8. - måndag 23.8.
Nycirkus som uppmanar oss att konfrontera våra rädslor och möta det som är annorlunda.
Tim Etchells & Forced Entertainment: Void Story
Lördag 21.8. - söndag 22.8.
En pjäs som i kollageform målar en dyster och komisk bild av vår kultur.
Tim Etchells & Victoria: That Night Follows Day
Lördag 21.8. kl 20 och söndag 22.8. kl 20
Sexton 8-14-åringar på scenen utmanar publiken att granska konflikterna i förhållandet mellan barn och vuxna.
Gintersdorfer/Klaßen: Othello c’est qui
Måndag 23.8. - onsdag 25.8.
En tysk konstnärsduo skapar en dialog mellan en afrikanskfödd och en finländsk skådespelare utgående från Othello.
Psilicone Theatre: Mrs. STRANGLED AND Mr. SHOT
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
I denna audiovisuella kriminalhistoria innehas huvudrollerna av silikondockor i miniatyrformat som videoprojiceras.
Andrey Moguchy: The Gardeners
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
Trädgårdsmästarna gömmer sig i en påhittad värld. De försöker glömma det förflutna och förbereda sig för någonting nytt.
Les Colporteurs: Le fil sous la neige
10 föreställningar fr.o.m. onsdag 25.8.
Spänningen i cirkustältet stiger upp i taket - den franska lindansargruppen trotsar tyngdkraften.
Finnish case
Torsdag 26.8. - tisdag 31.8.
Katselmus suomalaisen teatterin kärkiproduktioihin.
Circo Aereo: Ro-pu
6 föreställningar fr.o.m. torsdag 26.8.
Dans i höjden och skuggornas illusion.
New International Encounter: Everything Falls Apart
Söndag 29.8. - måndag 30.8.
En berättelse om gossar som smugglas till England i hopp om ett bättre liv.
les ballets C de la B, Alain Platel: Out of Context – for Pina
Söndag 29.8. kl 19 och måndag 30.8. kl 19
Den världsberömde koreografen skalar av allt det överflödiga från rörelsen.
Grupo de Rua, Bruno Beltrão: H3
Tisdag 31.8. - torsdag 2.9.
Den lovande brasilianska koreografen flyttar hiphop från ett forum till ett annat.
Tim Crouch: The Author
Onsdag 1.9. kl 18 och torsdag 2.9. kl 18
Med råa bildspråk lockar verket oss att se fasorna i vår manusskrivna värld.
Enda Walsh: Penelope
Onsdag 1.9. - torsdag 2.9.
Den irländska scenkonstens grädda kommer med en sprittande tolkning av berättelsen om Odysseus' hustru Penelope.
Carl Knif: Hologram Walls
Torsdag 2.9. - söndag 5.9.
Festspelens beställningsverk följer diktens och drömmens form.
Kuuma Ankanpoikanen: Likinäköinen prinsessa ja muita kehyskertomuksia
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
Olika figurer hoppar ut ur tavlorna på en utställning och berättar bl.a. om hur den röda färgen smakar.
 Théâtre d'illusia: Saaban kuningatar
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
En kunglig kärlekshistoria som börjar i Jerusalem - och skakar världshistorien!
Anne Teresa De Keersmaeker, Jérôme Bel & Ictus: 3Abschied
Söndag 5.9. kl 15
Två originella konstnärer har skapat ett verk som är provocerande och intelligent, och även gripande och humoristisk.

Bildkonst, film

Icelandic Love Corporation: Tight
Fredag 20.8. - måndag 4.10.
Den isländska gruppen skapar färgsprakande och mångbottnad konst med en säregen kombination av urban ironi och de ödsliga lavafältens allvarsamhet.
Kinogården
Fredag 20.8. - lördag 21.8.
Kom och njut av filmer i augustinatten på Glaspalatstorget!
Isaac Julien: Ten Thousand Waves
Lördag 21.8. - söndag 10.10.
Londonkonstnärens nya verk är en enorm episk väv om Kinas historia och nutid.
Isaac Julien -filmer
Måndag 23.8. kl 18 och kl 19
Två av bildkonstnärens filmer, specialvisning på Orion
Luchino Visconti
Tisdag 24.8. - söndag 26.9.
Festspelen visar den italienske mästarens produktion i sin helhet.
Jacques Tati
Onsdag 25.8. - lördag 18.9.
I de retrospektiva visningarna ingår även mera sällan sedda kortfilmer.
Peter von Bagh: Mikko Niskanen - ohjaaja matkalla ihmiseksi
Lördag 28.8. kl 14
Peter von Bagh's new documentary on the life and works of Finnish film director Mikko Niskanen.

Barnens festspel

Zimmermann & de Perrot: Chouf Ouchouf
Lördag 21.8. - måndag 23.8.
Nycirkus som uppmanar oss att konfrontera våra rädslor och möta det som är annorlunda.
Jacques Tati
Onsdag 25.8. - lördag 18.9.
I de retrospektiva visningarna ingår även mera sällan sedda kortfilmer.
Les Colporteurs: Le fil sous la neige
10 föreställningar fr.o.m. onsdag 25.8.
Spänningen i cirkustältet stiger upp i taket - den franska lindansargruppen trotsar tyngdkraften.
Lähtekäämme metsään - konsertti kaikenikäisille lapsille
Söndag 29.8. kl 16
Den första finska barnvisan spelades in på skiva för 80 år sedan. Jubileet till ära ges en hel konsert med barnmusik på finska.
Fullbokad
Kuuma Ankanpoikanen: Likinäköinen prinsessa ja muita kehyskertomuksia
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
Olika figurer hoppar ut ur tavlorna på en utställning och berättar bl.a. om hur den röda färgen smakar.
 Théâtre d'illusia: Saaban kuningatar
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
En kunglig kärlekshistoria som börjar i Jerusalem - och skakar världshistorien!

Art goes Kapakka

Art Goes Kapakka
Torsdag 19.8. - lördag 28.8.
Lät konsten komma dig in på livet!

Flow

Flow
Onsdag 11.8.fredag 13.8. - söndag 15.8.
För sjunde gången presenterar Flow Festival det intressantaste och aktuellaste inom den urbana musiken.

Diktmånaden

Diktmånen
Torsdag 26.8. - onsdag 1.9.
Lumoudu runosta täydenkuun aikaan!

Stage

Agnius Jankevičius: Two Poor Romanians, Speaking LT
Torsdag 19.8. kl 18 och fredag 20.8. kl 18
En svart komedi om europeisk intolerans och social ojämlikhet.
Grzegorz Jarzyna: No matter how hard we tried
Torsdag 19.8. kl 20 och fredag 20.8. kl 20
Föreställningen låter olika generationer komma med sina vilda inlägg om europeiseringens trauman.
Wunderbaum: Beertourist
Fredag 20.8. - söndag 22.8.
En mycket fysisk föreställning som närmar sig grovt krogclowneri.
Tim Etchells & Forced Entertainment: Void Story
Lördag 21.8. - söndag 22.8.
En pjäs som i kollageform målar en dyster och komisk bild av vår kultur.
Tim Etchells & Victoria: That Night Follows Day
Lördag 21.8. kl 20 och söndag 22.8. kl 20
Sexton 8-14-åringar på scenen utmanar publiken att granska konflikterna i förhållandet mellan barn och vuxna.
Gintersdorfer/Klaßen: Othello c’est qui
Måndag 23.8. - onsdag 25.8.
En tysk konstnärsduo skapar en dialog mellan en afrikanskfödd och en finländsk skådespelare utgående från Othello.
Psilicone Theatre: Mrs. STRANGLED AND Mr. SHOT
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
I denna audiovisuella kriminalhistoria innehas huvudrollerna av silikondockor i miniatyrformat som videoprojiceras.
Andrey Moguchy: The Gardeners
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
Trädgårdsmästarna gömmer sig i en påhittad värld. De försöker glömma det förflutna och förbereda sig för någonting nytt.
Finnish case
Torsdag 26.8. - tisdag 31.8.
Katselmus suomalaisen teatterin kärkiproduktioihin.
European theatre collective: Emigrant Hotel (premiär)
Torsdag 26.8. kl 18 och tisdag 31.8. kl 18
Esitys kokoaa palapelinomaisesti yhteen yksitoista kertomusta erimaalaisilta kirjailijoilta.
Vesa Tapio Valo: 7 veljestä
Torsdag 26.8. - lördag 28.8.
Vesa Tapio Valo tarjoaa uudenlaisen näkemyksen Aleksis Kiven Seitsemään veljekseen.
Juha Luukkonen: Kahdeksan surmanluotia
Fredag 27.8. kl 20 och lördag 28.8. kl 20
Lävistävän rehellinen esitys murheellisten laulujen maasta.
Peter von Bagh: Mikko Niskanen - ohjaaja matkalla ihmiseksi
Lördag 28.8. kl 14
Peter von Bagh's new documentary on the life and works of Finnish film director Mikko Niskanen.
Mikko Roiha: Vincent river (premiär)
Lördag 28.8. kl 18 och måndag 30.8. kl 18
Näytelmä asenteiden murtumisesta ja muutoksesta - rakkaudesta, joka on otettu pois.
New International Encounter: Everything Falls Apart
Söndag 29.8. - måndag 30.8.
En berättelse om gossar som smugglas till England i hopp om ett bättre liv.
Tim Crouch: The Author
Onsdag 1.9. kl 18 och torsdag 2.9. kl 18
Med råa bildspråk lockar verket oss att se fasorna i vår manusskrivna värld.
Enda Walsh: Penelope
Onsdag 1.9. - torsdag 2.9.
Den irländska scenkonstens grädda kommer med en sprittande tolkning av berättelsen om Odysseus' hustru Penelope.

Viapori Jazz

Viapori Jazz
Onsdag 25.8. - lördag 28.8.
Kulttuurimme kauniissa sisääntuloportissa, Suomenlinnassa, soi sydämellä tehty, ennenkuulematon jazz jo kymmenettä kertaa.

Konstens natt

Kammarmusik på stadshuset: Konstens natt
Fredag 27.8. - fredag 27.8.
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.

Media Facades

Media Facades 2010 Helsinki
Fredag 27.8. - söndag 5.9.
Festivalen gör stadsrummet till en scen för mediekonst.

Förhandskonserter

Caetano Veloso
Tisdag 3.8. kl 20
Brasiliens mest kända singer-songwriter är en av vår tids största kulturikoner.
Utsåld
Jevgenij Kissin
Lördag 14.8. kl 19:30
Kissin är känd för sitt virtuosa spel.
Öppningsklubb
Fredag 20.8. kl 20 - 03:30
På Festspelens öppningsklubb möts elektronisk och klassisk musik.
Sokratisk bastu - utredning över Finlandsutredningarna
Torsdag 26.8. kl 17 - 20
Suomi hakee uutta suuntaa. On aika pysähtyä yhdeksi illaksi ja kysyä minne virta vie. Kuinka suunnitelma toteutuu?
Peter von Bagh: Mikko Niskanen - ohjaaja matkalla ihmiseksi
Lördag 28.8. kl 14
Peter von Bagh's new documentary on the life and works of Finnish film director Mikko Niskanen.
Levande poeters afton
Söndag 29.8. kl 19
En kväll tillägnad poeter som går sin egen väg.
En kväll som beter sig illa
Onsdag 1.9. kl 20
Diktmånen förenar två viktiga avantgardister från olika tidsepoker
Eftervärme - Livet som konstverk
Tisdag 7.9. - torsdag 9.9.
Pekka Himasen maksuton luentosarja Helsingin yliopiston juhlasalissa tiistaista torstaihin tällä viikolla. Ilmoittaudu mukaan nyt!