Helsingin sanomat OP-PohjolaElisa HOK-Elanto Holday InnAccenture Bob Helsinki

Alla evenemang

a

Art Goes Kapakka
Torsdag 19.8. - lördag 28.8.
Lät konsten komma dig in på livet!
Agnius Jankevičius: Two Poor Romanians, Speaking LT
Torsdag 19.8. kl 18 och fredag 20.8. kl 18
En svart komedi om europeisk intolerans och social ojämlikhet.
Amparo Sánchez
Lördag 21.8. kl 19
Världsmusik med americanakryddor.
Andrey Moguchy: The Gardeners
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
Trädgårdsmästarna gömmer sig i en påhittad värld. De försöker glömma det förflutna och förbereda sig för någonting nytt.
Anne Teresa De Keersmaeker, Jérôme Bel & Ictus: 3Abschied
Söndag 5.9. kl 15
Två originella konstnärer har skapat ett verk som är provocerande och intelligent, och även gripande och humoristisk.

c

Caetano Veloso
Tisdag 3.8. kl 20
Brasiliens mest kända singer-songwriter är en av vår tids största kulturikoner.
Utsåld
Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers
Måndag 23.8. kl 19
Här möts underhållning och virtuositet, då estraden intas av en kubansk jazzlegend.
Circo Aereo: Ro-pu
6 föreställningar fr.o.m. torsdag 26.8.
Dans i höjden och skuggornas illusion.
Carl Knif: Hologram Walls
Torsdag 2.9. - söndag 5.9.
Festspelens beställningsverk följer diktens och drömmens form.
Chisu, Anna Puu II
Fredag 3.9. kl 19 och lördag 4.9. kl 19
De finländska kvinnliga popparnas toppduo laddar tältet med känslighet och kraft.

d

Deborah Hay: Lightening
7 föreställningar fr.o.m. fredag 20.8.
Den amerikanska dansikonen skapar ett nytt verk tillsammans med finländska dansare.
Diktmånen
Torsdag 26.8. - onsdag 1.9.
Lumoudu runosta täydenkuun aikaan!

e

European theatre collective: Emigrant Hotel (premiär)
Torsdag 26.8. kl 18 och tisdag 31.8. kl 18
Esitys kokoaa palapelinomaisesti yhteen yksitoista kertomusta erimaalaisilta kirjailijoilta.
Enda Walsh: Penelope
Onsdag 1.9. - torsdag 2.9.
Den irländska scenkonstens grädda kommer med en sprittande tolkning av berättelsen om Odysseus' hustru Penelope.
En kväll som beter sig illa
Onsdag 1.9. kl 20
Diktmånen förenar två viktiga avantgardister från olika tidsepoker
Eftervärme - Livet som konstverk
Tisdag 7.9. - torsdag 9.9.
Pekka Himasen maksuton luentosarja Helsingin yliopiston juhlasalissa tiistaista torstaihin tällä viikolla. Ilmoittaudu mukaan nyt!

f

Flow
Onsdag 11.8.fredag 13.8. - söndag 15.8.
För sjunde gången presenterar Flow Festival det intressantaste och aktuellaste inom den urbana musiken.
Finnish case
Torsdag 26.8. - tisdag 31.8.
Katselmus suomalaisen teatterin kärkiproduktioihin.

g

Grzegorz Jarzyna: No matter how hard we tried
Torsdag 19.8. kl 20 och fredag 20.8. kl 20
Föreställningen låter olika generationer komma med sina vilda inlägg om europeiseringens trauman.
Gintersdorfer/Klaßen: Othello c’est qui
Måndag 23.8. - onsdag 25.8.
En tysk konstnärsduo skapar en dialog mellan en afrikanskfödd och en finländsk skådespelare utgående från Othello.
Grupo de Rua, Bruno Beltrão: H3
Tisdag 31.8. - torsdag 2.9.
Den lovande brasilianska koreografen flyttar hiphop från ett forum till ett annat.

h

Helsingfors kammarkör & Uusinta
Lördag 21.8. kl 19:30
En kammarensemble och en kammarkör tar sig an sju verk av Janáček och Furrer med varierande besättning.

i

Icelandic Love Corporation: Tight
Fredag 20.8. - måndag 4.10.
Den isländska gruppen skapar färgsprakande och mångbottnad konst med en säregen kombination av urban ironi och de ödsliga lavafältens allvarsamhet.
Isaac Julien: Ten Thousand Waves
Lördag 21.8. - söndag 10.10.
Londonkonstnärens nya verk är en enorm episk väv om Kinas historia och nutid.
Isaac Julien -filmer
Måndag 23.8. kl 18 och kl 19
Två av bildkonstnärens filmer, specialvisning på Orion
Igen spelar Dallapé
Tisdag 31.8. kl 19
Ledande inhemska musiker och sångare hedrar dansorkesterlegenden som grundades för 85 år sedan.
Fullbokad

j

Jevgenij Kissin
Lördag 14.8. kl 19:30
Kissin är känd för sitt virtuosa spel.
Jacques Tati
Onsdag 25.8. - lördag 18.9.
I de retrospektiva visningarna ingår även mera sällan sedda kortfilmer.

k

Kinogården
Fredag 20.8. - lördag 21.8.
Kom och njut av filmer i augustinatten på Glaspalatstorget!
Kuss Quartett
Söndag 22.8. kl 19:30
Kvartettens klang ekar de klassiska Berlinklubbarnas sträva dynamik och de internationella konsertsalarnas glans.
Kammarmusik på stadshuset I
Tisdag 24.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kammarmusik på stadshuset II
Onsdag 25.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kammarmusik på stadshuset: Konstens natt
Fredag 27.8. - fredag 27.8.
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kammarmusik på stadshuset III
Måndag 30.8. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kammarmusik på stadshuset IV
Onsdag 1.9. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kimmo Pohjonen Kluster & DakhaBrakha
Onsdag 1.9. kl 19
Tältet fylls av kvinnlig energi från Ukraina. Med på scenen Finlands egen dragspelstrollkarl.
Keller Quartett
Onsdag 1.9. kl 19:30
Den samtida ungerska mästarens verk alternerar med Bachs immateriella tankevärld.
Kammarmusik på stadshuset V
Torsdag 2.9. kl 17:30
De värdefulla instrumenten i Pohjola Banks konststiftelse klingar i unga musikers händer.
Kuuma Ankanpoikanen: Likinäköinen prinsessa ja muita kehyskertomuksia
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
Olika figurer hoppar ut ur tavlorna på en utställning och berättar bl.a. om hur den röda färgen smakar.

l

Lisa Nilsson
Fredag 20.8. kl 19
Lisa Nilsson firar 20-år som artist med en skandinavisk jubileumsturné.
Luchino Visconti
Tisdag 24.8. - söndag 26.9.
Festspelen visar den italienske mästarens produktion i sin helhet.
Les Colporteurs: Le fil sous la neige
10 föreställningar fr.o.m. onsdag 25.8.
Spänningen i cirkustältet stiger upp i taket - den franska lindansargruppen trotsar tyngdkraften.
Lähtekäämme metsään - konsertti kaikenikäisille lapsille
Söndag 29.8. kl 16
Den första finska barnvisan spelades in på skiva för 80 år sedan. Jubileet till ära ges en hel konsert med barnmusik på finska.
Fullbokad
les ballets C de la B, Alain Platel: Out of Context – for Pina
Söndag 29.8. kl 19 och måndag 30.8. kl 19
Den världsberömde koreografen skalar av allt det överflödiga från rörelsen.
Levande poeters afton
Söndag 29.8. kl 19
En kväll tillägnad poeter som går sin egen väg.
Loops - A Portrait of Steve Reich / Ictus
Söndag 5.9. kl 19
Den belgiska ensemblen för ny musik skapar ett hypnotiskt ljudlandskap.

m

Magdalena Kožená, Private Musicke
Fredag 20.8. kl 19:30
En av vår tids mest lysande sångstjärnor gör sin Finlandsdebut.
Media Facades 2010 Helsinki
Fredag 27.8. - söndag 5.9.
Festivalen gör stadsrummet till en scen för mediekonst.
Martha Wainwright Sings Piaf
Måndag 30.8. kl 19
Den kanadensiska sångerskans mycket personliga hyllning till den lilla sparven från Paris.
Fullbokad
Mayra Andrade
Torsdag 2.9. kl 19
En ny röst från Kap Verde med rika influenser.
Fullbokad

n

New International Encounter: Everything Falls Apart
Söndag 29.8. - måndag 30.8.
En berättelse om gossar som smugglas till England i hopp om ett bättre liv.

o

Öppningsklubb
Fredag 20.8. kl 20 - 03:30
På Festspelens öppningsklubb möts elektronisk och klassisk musik.

p

Paula Koivuniemi: Rakkaudesta
Tisdag 24.8. kl 19
Paula Koivuniemi sjunger gripande kärlekssånger av Hassisen kone, Uniklubi, Hector och Juice.
Psilicone Theatre: Mrs. STRANGLED AND Mr. SHOT
Tisdag 24.8. kl 20 och onsdag 25.8. kl 20
I denna audiovisuella kriminalhistoria innehas huvudrollerna av silikondockor i miniatyrformat som videoprojiceras.
Peter von Bagh: Mikko Niskanen - ohjaaja matkalla ihmiseksi
Lördag 28.8. kl 14
Peter von Bagh's new documentary on the life and works of Finnish film director Mikko Niskanen.

s

Finska Barockorkester: Hemkonserter
Lördag 21.8. - söndag 5.9.
Detta är äkta kammarmusik! Finländska toppmusiker uppträder i våra vardagsrum - och kamrar.
Sibelius: 7 symfonier I
Måndag 23.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Sibelius: 7 symfonier II
Tisdag 24.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Staff Benda Bilili
Onsdag 25.8. kl 19
En askungesaga ur det verkliga livet om poliodrabbade fattiga musiker som nått de internationella estraderna.
John Storgårds & HSO: Schumann & Zender
Onsdag 25.8. kl 19:30
En orkesterfantasi av en tysk nutidstonsättare jämsides med ett sällan framfört körverk av en mästare från romantiken.
Sokratisk bastu - utredning över Finlandsutredningarna
Torsdag 26.8. kl 17 - 20
Suomi hakee uutta suuntaa. On aika pysähtyä yhdeksi illaksi ja kysyä minne virta vie. Kuinka suunnitelma toteutuu?
Steve Riley & The Mamou Playboys
Torsdag 26.8. kl 19
Cajunmusikens galjonsfigur hedrar genrens tradition men ger den en modern form.
Santtu-Matias Rouvali & RSO
Torsdag 26.8. kl 19:30
Unge Santtu-Matias Rouvali dirigerar RSO:s toppmusiker.
Sibelius: 7 symfonier III
Fredag 27.8. kl 19:30
Finlands största tonsättares symfoniska livsverk i den sal där musiken uruppfördes.
Shantel & Bucovina Club Orkestar AUTHENTIC Tour 2010
Lördag 28.8. kl 19
Balkandiscons okrönte kung kommer till Helsingfors med sin orkester.

t

Tim Etchells & Forced Entertainment: Void Story
Lördag 21.8. - söndag 22.8.
En pjäs som i kollageform målar en dyster och komisk bild av vår kultur.
Tim Etchells & Victoria: That Night Follows Day
Lördag 21.8. kl 20 och söndag 22.8. kl 20
Sexton 8-14-åringar på scenen utmanar publiken att granska konflikterna i förhållandet mellan barn och vuxna.
The Bad Plus
Söndag 22.8. kl 19
Nirvana och David Bowie i jazzstil.
The Very Best, Don Johnson Big Band
Fredag 27.8. kl 19
Londonkollektivets oemotståndliga ghetto-pop har entusiasmerat klubbar och festivaler världen runt.
Juha Luukkonen: Kahdeksan surmanluotia
Fredag 27.8. kl 20 och lördag 28.8. kl 20
Lävistävän rehellinen esitys murheellisten laulujen maasta.
Tim Crouch: The Author
Onsdag 1.9. kl 18 och torsdag 2.9. kl 18
Med råa bildspråk lockar verket oss att se fasorna i vår manusskrivna värld.
 Théâtre d'illusia: Saaban kuningatar
Fredag 3.9. - söndag 5.9.
En kunglig kärlekshistoria som börjar i Jerusalem - och skakar världshistorien!

v

Viapori Jazz
Onsdag 25.8. - lördag 28.8.
Kulttuurimme kauniissa sisääntuloportissa, Suomenlinnassa, soi sydämellä tehty, ennenkuulematon jazz jo kymmenettä kertaa.
Vesa Tapio Valo: 7 veljestä
Torsdag 26.8. - lördag 28.8.
Vesa Tapio Valo tarjoaa uudenlaisen näkemyksen Aleksis Kiven Seitsemään veljekseen.
Mikko Roiha: Vincent river (premiär)
Lördag 28.8. kl 18 och måndag 30.8. kl 18
Näytelmä asenteiden murtumisesta ja muutoksesta - rakkaudesta, joka on otettu pois.
Viktoria Mullova: Bach
Torsdag 2.9. kl 19:30
Stilmedveten och ödmjuk återvänder världsstjärnan Mullova till barockmästarnas vederkvickande vatten.
Vladimir Jurowski & London Philharmonic Orchestra
Lördag 4.9. kl 19:30
En stor orkester men sin unge dirigent och en bländande violinist.

w

Wunderbaum: Beertourist
Fredag 20.8. - söndag 22.8.
En mycket fysisk föreställning som närmar sig grovt krogclowneri.

z

Zimmermann & de Perrot: Chouf Ouchouf
Lördag 21.8. - måndag 23.8.
Nycirkus som uppmanar oss att konfrontera våra rädslor och möta det som är annorlunda.